Ryszard Peryt pogrzeb w sobotę 26 stycznia g. 10.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie

Polska Opera Królewska informuje, że miejsce pogrzebu prof. Ryszarda Peryta uległo zmianie.

Pogrzeb odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej przy ul. Hlonda 1 w sobotę 26 stycznia o godzinie 10.00. Mszy świętej przewodniczył będzie Jego Eminencja Kardynał Kazimierz Nycz, homilię wygłosi Ojciec Jacek Salij OP.

Po Mszy świętej ciało zmarłego Artysty zostanie odprowadzone na miejsce wiecznego spoczynku - do Panteonu Wielkich Polaków w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej.


Msza święta pogrzebowa śp. prof. Ryszarda Peryta w sobotę 26 stycznia o godzinie 10.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie (poprzednio miało być w Kościele Rektorskim OO Redemptorystów przy ulicy Pieszej 1 w Warszawie). Artysta zostanie pochowany tego samego dnia po nabożeństwie w kwaterze Redemptorystów na Cmentarzu Wolskim.
   Ryszard Peryt miał 72 lata. Zmarł w nocy z wtorku na środę. O dacie pogrzebu poinformowała w czwartek Polska Opera Królewska. Mszy świętej przewodniczył będzie metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, homilię wygłosi ojciec Jacek Salij OP. „Po mszy świętej ciało zmarłego Artysty zostanie odprowadzone na miejsce wiecznego spoczynku – do kwatery Redemptorystów na Cmentarzu Wolskim” – podano.
    Natomiast 31 stycznia o godz. 19.00 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela odprawiona zostanie msza święta żałobna w intencji prof. Peryta, podczas której zostanie wykonane „Requiem” W.A. Mozarta.
    Ryszard Peryt jako jedyny na świecie zrealizował wszystkie dzieła
sceniczne Mozarta. Był wizjonerem, erudytą, artystą i autorytetem. Ciepłym
i mądrym człowiekiem. Kochał ludzi – i my wszyscy Go kochaliśmy. Będzie nam
bardzo, bardzo dotkliwie brakowało. Cześć Jego pamięci!

    Ryszard Peryt był oblatem zgromadzenia Redemptorystów. W realizowanych przez siebie operach dawał wyraz swojej duchowości.
– Polska Opera Królewska nie wraca do źródeł, ale do nich nawiązuje i z nich czerpie. Te źródła to są podstawy, triada wartości kultury europejskiej. Prawda, dobro i piękno – mówił Peryt w sierpniu.
– Ta triada określa, czy jesteśmy jeszcze u siebie w domu, czy już poza tym terytorium i to dotyczy również opery. Opera po łacinie znaczy dzieło, ale także służba. Ważne, czy i komu służę poprzez moje dzieło. Ku komu skierowana jest moja praca. Czy to jest świat pusty, a człowiek w nim wszystko umieszcza, czy świat napełniony rzeczywistością skierowaną ku swemu Stwórcy. Czy to jest świat jest bez Boga czy świat Nim naznaczony. Nie chodzi tu o konfesyjne, wyznaniowe porządkowanie rzeczywistości, ale właśnie o powrót do domu – tłumaczył.
Opery na całym świecie
    Ryszard Peryt urodził się w Zielonej Górze w 1947 r. W 1970r. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na wydziale aktorskim; w 1979 r. obronił dyplom na wydziale reżyserii. W 1970 r. był współtwórcą Puławskiego Studia Teatralnego, a następnie jego warszawskiej kontynuacji – Studia Teatralnego Stołecznej Estrady (1973-1976).
    Był aktorem Teatru Współczesnego (1976-1979), a za dyrekcji Adama Hanuszkiewicza pracował jako reżyser w Teatrze Narodowym. Od stanu wojennego reżyserował tylko w teatrach operowych (Teatr Wielki w Poznaniu, Teatru Wielkiego w Łodzi). W 1996 r. został powołany przez Ministra Kultury i Sztuki Kazimierza Dejmka na Dyrektora Artystycznego Opery Narodowej – Teatru Wielkiego w Warszawie. Rok później złożył dymisję.
    Pracował również w Warszawskiej Operze Kameralnej (1986-2004), za czasów dyrekcji Stefana Sutkowskiego. Zrealizował wiele przedstawień oper barokowych, klasycznych i współczesnych. Jako jedyny na świecie zrealizował wszystkie opery Mozarta oraz wszystkie dzieła sceniczne Claudio Monteverdiego. Wielokrotnie reżyserował je również za granicą – w Austrii, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Norwegii, Szwajcarii, Włoszech, Francji, Szwecji, Danii, Norwegii, Egipcie, Turcji, Libanie, Japonii i Emiratach Arabskich.
POK
    W 2009 r. założył Instytut Opery oparty na współpracy trzech uczelni artystycznych Warszawy: Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Teatralnej. Od 1 sierpnia 2017 r. Ryszard Peryt pełnił obowiązki dyrektora Polskiej Opery Królewskiej, a w 2018 r. został oficjalnie mianowany na to stanowisko przez ministra kultury Piotr Glińskiego.
Czytaj też:
    Nie żyje dyrektor Polskiej Opery Królewskiej Ryszard Peryt
Posłuchaj ostatniej rozmowy Ryszarda Peryta w RDC:
Poranek RDC: „Quem Queritis”

Ryszard Peryt pogrzeb w sobotę 26 stycznia g. 10.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie