ORIANA FALLACI monodram EWY BŁASZCZYK,wtorek 5 MARCA, GODZ. 20:20 TVP KULTURA

"Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam". Scena monodramu w TVP Kultura! Co będzie można obejrzeć?

Krzysztof Połaski Teatr Telewizji
Od 5 marca w TVP Kultura rusza premierowy cykl monodramów w wykonaniu znakomitych polskich aktorów. W pierwszym odcinku widzowie zobaczą oparty na tekstach słynnej włoskiej dziennikarki monodram Ewy Błaszczyk „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam”.

Na wiosnę 2019 roku antena przygotowała cykl Scena monodramu TVP Kultura, w ramach którego raz w miesiącu przedstawione zostaną premierowe spektakle „teatru jednego aktora” w wykonaniu zarówno wybitnych, doświadczonych artystów, jak i talentów młodszego pokolenia. Każdy spektakl poprzedzony będzie rozmową z twórcami. Premiery monodramów zaplanowane są na każdy pierwszy wtorek miesiąca.
“ORIANA FALLACI. CHWILA, W KTÓREJ UMARŁAM”, 5 MARCA, GODZ. 20:20
Monodram Ewy Błaszczyk oparty jest na tekstach Oriany Fallaci, słynnej włoskiej dziennikarki, której 90. rocznica urodzin przypada w 2019 roku. Autor scenariusza Remigiusz Grzela ukazuje Fallaci jako kobietę zawodowo niezależną i niepokorną, ale też niezwykle wrażliwą. Monodram jest także portretem osobistym Fallaci – kobiety, która przeżyła burzliwy związek z greckim działaczem Aleksandrosem Panagulisem. W monodramie wspominane są także rozmowy, które Fallaci przeprowadzała m.in. z premier Izraela Goldą Meir. Premiera spektaklu odbyła się w Teatrze Studio w Warszawie.

ORIANA FALLACI monodram EWY BŁASZCZYK,wtorek 5 MARCA, GODZ. 20:20 TVP KULTURA