NIEDZIELA 7 PAŹDZIERNIKA 2018g. 12.00 KRZYSZTOF BROJA GRA CHOPINA W PODZIEMIU KAMEDULSKIM

Jan Krzysztof Broja
Pianista, urodzony 20 maja 1972 w Warszawie.

Studiował w Dr. Hochs Konservatorium we Frankfurcie nad Menem, w Hanowerze oraz w Akademii Muzycznej w Warszawie, którą ukończył w 1998 dyplomem z wyróżnieniem. Swoje umiejętności pianistyczne doskonalił pod kierunkiem Jana Ekiera, Wolfganga Hessa, Karla-Heinza Kämmerlinga (fortepian), Szabolcsa Esztény'iego (improwizacja) i Krystyny Borucińskiej (kameralistyka).

Jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in. w 1989 zdobył nagrodę specjalną na Konkursie im. Paula Hindemitha w Hanau, w 1991 - III nagrodę na Konkursie Gotrian-Steinweg w Brunszwiku, w 1995 - II nagrodę na Konkursie im. Dinu Lipattiego w Bukareszcie oraz trzy nagrody pozaregulaminowe na 13. Międzynarodowym Konkursie Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w 1999 - I nagrodę na Konkursie im. Mykolajusa Konstantinasa Čiurlionisa w Wilnie, w 2002 - nagrodę na Konkursie im. Sergiusza Rachmaninowa w Pasadenie w Kalifornii.

Jan Krzysztof Broja koncertował w Polsce (m.in. z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Filharmonii Podlaskiej, Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej, Orkiestrą Filhamonii Szczecińskiej, Orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej), na Ukrainie (z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy), Litwie, Słowacji, w Rosji (z Państwową Orkiestrą Symfoniczną w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie oraz Narodową Orkiestrą Filharmoniczną Rosji), Czarnogórze, Belgii, a także w krajach Ameryki Południowej (m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Stanu Bahia w Brazylii), w Stanach Zjednoczonych (z Passadena Symphony Orchestra) i Japonii.

Brał udział m.in. w Bratysławskim Festiwalu Muzycznym, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Kreml w Moskwie, Belfast Festival at Queen's i Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w Bucaramanga w Kolumbii.

Dokonał rejestracji archiwalnych dla stacji radiowych i telewizyjnych w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Rosji, Japonii, Stanów Zjednoczonych i Kolumbii. W 2009 firma fonograficzna NAXOS wydała płytę CD z kompozycjami Karola Szymanowskiego, na której pianista gra Symfonię nr 4 (Symphonie concertante) op. 60 z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita. Krążek w maju 2009 znalazł się na liście Editor's Choice portalu muzycznego "ClassicsToday", był także nominowany do nagród amerykańskiej Akademii Fonograficznej "Grammy 2010" oraz nagród polskiego przemysłu muzycznego "Fryderyk 2010". Również w 2009, w ramach jubileuszowej serii "Chopin w oryginalnym brzmieniu" Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, ukazało się CD, na który Jan Krzysztof Boroja wspólnie z Andrzejem Bauerem(wiolonczela) i Jakubem Jakowiczem (skrzypce) nagrali muzykę kameralną Fryderyka Chopina. Ponadto artysta współpracował przy produkcji filmu Pianistaw reż. Romana Polańskiego i nagraniu ścieżki dźwiękowej do filmu Andrzeja WajdyTatarak (2009).

Od 2004 Jan Krzysztof Broja mieszka w Hiszpanii. W latach 2004-2007 był profesorem Conservatorio Superior de Música w Salamance. Zasiada w jury międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz prowadzi kursy mistrzowskie, m.in. w Bucaramanga w Kolumbii (2004).

Autor: Małgorzata Kosińska, Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, listopad 2007, aktualizacja: listopad 2010.