LIST O SYNODZIE KOŚCIOŁA: „No wreszcie! Porozmawiajmy o Kościele marzeń”

Szczęść Boże!
W ramach synodu powstał projekt pt. „No wreszcie! Porozmawiajmy o Kościele marzeń”. Więcej o tym w specjalnym liście do księży piszą Osoby kontaktowe synodu w Archidiecezji Warszawskiej

Warszawa, 21 stycznia 2022 r.

Drodzy Księża Archidiecezji Warszawskiej

W naszej Archidiecezji rozpoczęliśmy prace synodalne. Cieszymy się z pierwszych owoców konsultacji synodalnych na poziomie parafii i diecezji.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że wielu młodych ludzi nie spotkało jeszcze Jezusa Chrystusa i nie jest zainteresowanych ofertą duszpasterską Kościoła. Coraz więcej uczniów nie zapisuje się na lekcje religii, coraz mniej uczestniczy w niedzielnej Eucharystii. To motywuje nas do działania. Chcielibyśmy umożliwić młodym ludziom podzielenie się doświadczeniem wiary, co będzie preewangelizacją dla tych, którzy nie potrafią odnaleźć się w Kościele.

W ramach trwającego synodu, z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej powstał projekt pt. „No wreszcie! Porozmawiajmy o Kościele marzeń”.

 W tej nazwie zawarte są 3 wątki. (1) Dla wielu osób z „pokolenia X” synod jest spektakularnym wydarzeniem, poprzez które Kościół hierarchiczny wychodzi do młodych świeckich i stawia ich w pozycji podmiotu, nie przedmiotu. (2) Długo oczekiwanym etapem jest stworzenie przestrzeni dialogu między duchownymi i świeckimi, w poczuciu bezpieczeństwa i  pewności siebie. (3) Warto porównać oczekiwania młodych ludzi względem Kościoła z marzeniami o funkcjonowaniu Kościoła, jakie ma Jezus. Może się okazać, że nasze marzenia się pokrywają i  wzajemnie przenikają. To już pierwszy krok, aby razem budować Kościół.

Zakładamy, że w duszpasterstwach młodzieży wybrzmiał już temat synodu. Przygotowana jest ankieta dla młodzieży, do której w pierwszej kolejności zaproszeni
są członkowie wspólnot przy parafiach. Liczymy na głos młodych, którzy mają doświadczenie wspólnoty Kościoła i czują się za nią świadomie odpowiedzialni.

Po feriach zimowych Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży roześle do katechetów konspekt lekcji religii o synodzie wraz z ankietą, którą każda klasa będzie mogła wypełnić podczas szkolnych zajęć. Chcemy skorzystać z tego, że szkoła jest jedną z przestrzeni życia publicznego, w którym mamy szansę ewangelizować.

W marcu planujemy wiele akcji medialnych i stacjonarnych, poprzez które pokażemy, że Kościół budują poszczególni ludzie. Idea zakłada dotarcie do młodych ludzi (15-30 lat) poprzez ich rówieśników. Chcemy przeprowadzić sondę uliczną, która będzie zarazem zaproszeniem na otwarte spotkanie synodalne młodego pokolenia. Mamy nadzieję, że wspólnoty młodzieżowe prowadzone przez Księży dołączą do tego projektu.

Uprzejmie prosimy o poinformowanie Osób kontaktowych w parafii o projekcie „No wreszcie! Porozmawiajmy o Kościele marzeń” skierowanym do młodego pokolenia ochrzczonych. Ich zaangażowanie i pomoc jest nam potrzebna. Więcej informacji można znaleźć na stronie: synod.mkw.pl, w zakładce: Synod młodych.

Zapraszamy aktywnych duszpasterzy oraz członków wspólnot licealnych i akademickich do włączenia się w prace synodalne młodzieży. Zachęcamy do przekazania tego listu osobom pracującym z młodzieżą. Prosimy o wydelegowanie dwóch przedstawicieli z każdego ruchu młodzieżowego wraz ze swoim duszpasterzem. Chcemy nawiązać bezpośredni kontakt i  zaproponować współpracę. Osoby te można zgłaszać drogą elektroniczną: warszawa@ksm.org.pl (tytuł: Synod). Tą samą drogą można zgłaszać osoby, które pragną bardziej włączyć się w planowane przedsięwzięcia (sonda uliczna, przygotowanie materiałów multimedialnych, kontakt z mediami etc.).

Najbliższe spotkanie robocze Synodu młodych odbędzie się 27 stycznia (czwartek) br. o  godz. 21:00 za pośrednictwem platformy Zoom (link zostanie wysłany Zainteresowanym).

Centralnym wydarzeniem Synodu młodych będą spotkania otwarte. Pierwsze z nich odbędzie się 27 kwietnia (środa) o godz. 19.00 w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.

Pytania i wątpliwości, a przede wszystkim zgłoszenia chęci zaangażowania, prosimy kierować drogą elektroniczną: warszawa@ksm.org.pl (tytuł: Synod). Dodatkowych informacji udziela ks. Kamil Falkowski (tel. 790 542 967).

Dziękujemy za dotychczasową współpracę. Doceniamy zaangażowanie Księży i dobre nastawienie do proponowanych wydarzeń.

Łączymy wyrazy szacunku  Bp Piotr Jarecki  Ks. Matteo Campagnaro  Beata Chojnacka   Piotr Szular