JAZZ W PODZIEMIACH KAMEDULSKICH 6 czerwca g. 19.00 Adam Bałdych

JAZZ W PODZIEMIACH KAMEDULSKICH 6 czerwca g. 19.00 Adam Bałdych


JAZZ W PODZIEMIACH KAMEDULSKICH
czwartek, 6 czerwca g. 19.00

ADAM BAŁDYCH QUARTET
Adam Bałdych – skrzypce
Paweł Tomaszewski – fortepian
Michał Barański – kontrabas
Cezary Konrad – perkusja


Absolwent instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej im. K.Szymanowskiego w Katowicach (dyplom z wyróżnieniem) oraz stypendysta Berklee College of Music w Bostonie.
W wieku 9 lat rozpoczął naukę w szkole muzycznej w Gorzowie Wlkp. Muzyką jazzową zainteresował się w wieku 13 lat.
"Doskonała - wręcz nieskazitelna, wizjonerska gra Bałdycha składająca się na spektakl muzyczny Magical Theatre, odkrywa wręcz niewyobrażalne możliwości skrzypiec" - Robert Sutton - Jazz Corner (USA) "Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego." - Ulrich Olshausen - Frankfurter Allgemeine Zeitung (NIEMCY) "Na „Imaginary Room" Adam eksponuje swoją pełną wirtuozerię"- Jazzthetik (NIEMCY) "Bałdych nadaje swoim skrzypcom głos i emocjonalną siłę, której nie słyszano od dekad i wprowadza świeżość we współczesnej muzyce" - Allaboutjazz.com (USA) “Mamy wreszcie nową - po Urbaniaku - gwiazdę jazzowych skrzypiec.” - Gazeta Wyborcza/Duży Format (PL) „Imaginary Room - Nowy album Adama Bałdycha potwierdza jego przynależność do światowej elity skrzypków wirtuozów.” – Marek Dusza, Rzeczpospolita (PL)
W wieku 16 lat okrzyknięty "cudownym dzieckiem" szybko zaczyna koncertować z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi w Polsce, Niemczech, Serbii, Angli, Finlandii, Indonezji, Węgrzech, Hiszpanii, Francji, Anglii i USA. Europejskim debiutem, który otworzył przed Bałdychem najważniejsze sceny kontynentu jest nagrana dla prestiżowej wytwórni ACT MUSIC płyta „Imaginary Room”. Album wyprodukowany został wraz z Siggim Lochem i Nilsem Landgrenem oraz nagrany z czołówką europejskiej sceny jazzowej ( Lars Danielsson, Jacob Karlzon, Verneri Pohjola, Morten Lund, Marius Neset). Płyta staje się Bestsellerem wytwórni, a Adam zapraszany jest na największe festiwale jazzowe Europy jak Montreux Jazz Festival w Szwajcarii czy London Jazz Festival w Anglii. Płyta zwraca uwagę wielu krytyków. Bałdych triumfuje jako Skrzypek i Nadzieja roku 2012 wg. Jazz Top magazynu Jazz Forum, Płyta Roku - Jazzarium.pl a Adam nominowany jest do nagrody Fryderyk 2013 w kategorii "Artysta Roku - Muzyka Jazzowa".
Adam Bałdych jest laureatem plebiscytu Gazety Wyborczej, Radio Zachód i TVP - "Ale Sztuka", Grand Prix Jazz Melomani 2012 (za rok 2011) w kategorii Nadzieja Melomanów. Wyróżniony Nagrodą Kulturalną Marszałka Województwa Lubuskiego za promocję regionu w Polsce i na świecie oraz laureatem praktycznie wszystkich liczących się konkursów jazzowych w Polsce. Wśród muzyków, z którymi współpracował znaleźli się zarowno niezwykle doceniani muzycy jazzowi: Jim Beard, Iiro Rantala, John Benitez, Urszula Dudziak, Grażyna Auguścik & Paulinho Garcia, NDR Big Band, Luluk Purvanto, Rene Van Helsdingen, ale również artyści związani z muzyką popularną ( Mika Urbaniak, L.U.C ) oraz poważną ( Royal Strings Quartet, Małgorzata Walewska ). Bałdych nazywany jest „najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem naszych czasów”, ale oprócz niesamowitej wirtuozerii ceniony jest za oryginalne brzmienie i kompozycje. Ważnym momentem w karierze muzyka był pobyt Nowym Jorku, gdzie współpracuje z młodą sceną jazzową, grywa w legendarnych klubach, dojrzewa artystycznie i zyskuje niesamowite recenzje od Amerykańskich magazynów. To właśnie tam ocierając się o niezliczoną ilość kultur i brzmień – „odnajduje siebie” - jak sam mówi. W jego muzyce czuć słowiańską melancholię, przestrzeń, ale również siłę, żywioł i temperaturę; czuć polski rodowód. Często porównywany do największych - Urbaniaka, Wieniawskiego. Sam o swoich inspiracjach mówi: Rachmaninow, RadioHead, polska muzyka ludowa oraz współczesna muzyka poważna. Bałdych wciąż poszukuje czego efektem są projekty z przedstawicielami wielu gatunków muzycznych. Wyrzucony ze szkoły muzycznej za niepoprawne zachowanie i jazzowe aspiracje parę lat później zdobywa stypendium w prestiżowym Berklee College of Music oraz kończy Akademię Muzyczną w Katowicach z wyróżnieniem. W 2008 r gra trasę koncertową ze zdobywcą Grammy, pianistą i kompozytorem współpracującym ze śmietanką jazzu światowego - Jimem Beardem. Rok później wspólnie z Leszkiem Możdżerem i Larsem Danielssonem tworzy muzykę do niemego filmu "Skarb rodu Arne", improwizowaną podczas Era Nowe Horyzonty 2009. W tym samym roku wziął udział w nagraniach płyty "Tribute to Seifert" z czołówką światowych skrzypków jazzowych m.in. Didierem Lockwoodem, Pierre Blanchardem, Jerrym Goodmanem, Krzesimirem Dębskim czy Christianem Howesem i liderem przedsięwzięcia - Jarosławem Śmietaną na gitarze. Pomiędzy koncertami i karierą solistyczną Adam działa jako kompozytor muzyki teatralnej współpracując z wieloma teatrami i reżyserami ( Rafał Matusz, Ellen Lande, Robert Czechowski, Przemysław Wiśniewski, Jan Tomaszewicz).


PIERWSZE PROJEKTY MUZYCZNE

W 2001 roku, na warsztatach jazzowych w Chodzieży, stworzył zespół Up to Date wraz z Rafałem Stępniem, Jakubem Cywińskim, Bartłomiejem Rojkiem i Waldemarem Rudą. Grupa była laureatem prawie wszystkich konkursów jazzowych w Polsce m.in. Jazz Juniors (2 miejsce + nagroda indywidualna Adam Bałdych), Jazz nad Odrą (1 miejsce + nagroda indywidualna Adam Bałdych), Klucz do Kariery (1 miejsce), Sax Club Gdynia (1 miejsce + nagroda indywidualna Adam Bałdych i Jakub Cywiński). Jednocześnie pod auspicjami szefa gorzowskiego jazz klubu "Pod Filarami", Bogusława Dziekańskiego występował na rodzimej scenie z wieloma gigantami muzyki jazzowej (Bilie Cobham, Rene van Helsdingen, Luluk Purwanto). Kilkakrotnie brał udział w spotkaniach jazzowych w Zakopanem Jazz Camping Kalatówki (2000, 2002, 2007, 2010).
W 2003 po jednym z koncertów wraz z Markiem Radulim w Muzycznej Owczarni Bałdych został zaproszony do grona muzyków tworzących zespół Squad (Wojciech Pilichowski – bas, Wojciech Olszak – piano, Tomasz Łosowski – perkusja). Singel zespołu ukazał się wraz z czasopismem muzycznym "Estrada&Studio" w 2003 roku. Z grupą tą nagrał również płytę Live in Yavorkee, która ukazała się w 2007 roku.
W trakcie studiów na Akademii Muzycznej w Katowicach Adam zaczyna współpracować z Piotrem Żaczkiem. Projekt o nazwie "Mutru" współtworzą wraz z Maciejem Kocińskim – saksofon, Grzegorzem Jabłońskim – pianino, Marcinem Górnym – sample, Robertem Lutym – perkusja. Pierwsza wspólna płyta Mutru swoją premierę na festiwalu JVC Jazz Festiwal w Warszawskiej Sali Kongresowej. Podczas tego koncertu Adam zwrócił na siebie uwagę wielu krytyków muzycznych.

W latach 2001 do 2004 był stypendystą prezydenta miasta Gorzowa w dziedzinie kultury. W 2008 roku reprezentował województwo lubuskie podczas Expo Zaragoza (Hiszpania), gdzie wystąpił z własną muzyką oraz towarzyszył Urszuli Dudziak. W 2009 roku otrzymał prestiżową "Nagrodę Kulturalną Marszałka Województwa Lubuskiego" za wybitne osiągnięcia, którą odebrał z rąk Marcina Jabłońskiego. W tym samym roku zaproszony został do reprezentowania województwa podczas budowania "Marki Lubuskie".
W roku 2006 stworzył projekt Storyboard – owoc pracy twórczej w środowisku jazzowym na Akademii Muzycznej w Katowicach. Do projektu zaprosił m.in. Nikolę Kołodziejczyka (pianino), Macieja Szczycińskiego (bass), Michała Bryndala (perkusja), kwartet smyczkowy 4Soul oraz gościa specjalnego – ormiańskiego akordeonistę Davida Yengibarjana.
Projekt ten jako pierwszy pokazuje inspiracje Bałdycha muzyką akustyczną, jak również coraz większy wpływ muzyki słowiańskiej, poważnej i polskiego folkloru. Te fascynacje były przez niego rozwijane w kolejnych projektach, wpływając coraz mocniej na kształtowanie się jego indywidualnego brzmienia.
W 2007 roku założył nową grupę o nazwie Damage Control, grającą mocny jazz-rock przeplatany muzyką akustyczną, co stanowi połączenie nurtów muzycznych pojawiających się w dotychczasowych zespołach. W skład zespołu wchodzą również Cezary Konrad (perkusja), Piotr Żaczek (bass), Paweł Tomaszewski (instrumenty klawiszowe).
W 2007 roku jako pomysłodawca, współkompozytor utworów i producent muzyczny stworzył pierwszą w historii swojego miasta płytę z muzyką inspirowaną Gorzowem Wielkopolskim – Moje Miasto. Płyta ukazała się jako wizytówka miasta wraz z Gazetą Wyborczą oraz Gazetą Lubuską w ramach obchodów 750-lecia miasta. W ramach projektu Bałdych zaprosił do współpracy m.in. piosenkarkę Krystynę Prońko, czy malarza Grzegorza L. Piotrowskiego. Płytę współtworzył również z bratem Grzegorzem Bałdychem – współautorem kompozycji i autorem wszystkich tekstów.
W 2008 r odbył trasę koncertową ze zdobywcą Grammy, pianistą i kompozytorem współpracującym ze śmietanką jazzu światowego – Jimem Beardem. Rok później wspólnie z Leszkiem Możdżerem i Larsem Danielssonem stworzył muzykę do niemego filmu "Skarb rodu Arne", improwizowaną podczas festiwalu Era Nowe Horyzonty 2009. W tym samym roku wziął udział w nagraniach płyty "Tribute to Seifert" z czołówką światowych skrzypków jazzowych m.in. 'Didierem Lockwoodem, Pierre Blanchardem, Jerrym Goodmanem Krzesimirem Dębskim czy Christianem Howesem i liderem przedsięwzięcia – Jarosławem Śmietaną na gitarze.
W 2011 roku Adam wylatuje do USA, gdzie wydaje płytę "Magical Theatre" nagraną z muzykami znanymi z projektu Damage Control oraz zaprzyjaźnionym nowojorskim trębaczem Joshem Lawrence'em. Płyta zyskuje bardzo dobre recenzje najważniejszych jazzowych magazynów w USA. Znany krytyk Robert Sutton zalicza ją do najważniejszych odkryć jazzowych 2011 roku !! W tym samym roku Bałdych pojawia się ze swoim materiałem na Berlin Jazz Fest. "po koncercie Adama Bałdycha wszyscy krytycy niemieccy nie rozmawiali o nikim innym" – tak redaktor naczelny Jazz Forum Paweł Brodowski komentował występ młodego skrzypka, a Ulrich Olshausen z Frankfurter Allgemeine Zeitung pisał o koncercie: "Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego." Już następnego dnia Adam otrzymał propozycję kontraktu w prestiżowej wytwórni ACT Music. Jego płyta nagrana dla tego labelu ukaże się 25 maja 2012 roku. Materiał został zarejestrowany w słynnym Hansa Studio w składzie: Lars Danielsson – kontrabas, wiolonczela, Jacob Karlzon – fortepian, Morten Lund – perkusja, Verneri Pohjola – trąbka oraz Marius Neset – saksofon.
Zimą 2012 roku Adam otrzymuje nagrodę Ale Sztuka za rok 2011 przyznawany przez Gazetę Wyborczą, Radio Zachód oraz TVP (Lubuskie).
Adam Bałdych jest też kompozytorem muzyki teatralnej. Współpracuje z wieloma wybitnymi artystami z całego kraju tworząc do takich sztuk jak: „Bardzo Zwyczajna Historia” (reż. Rafał Matusz) – Teatr im.J.Osterwy/ Gorzów 2009, „Przyjazne Dusze” (reż. Robert Czechowski , scenografia Wojciech Stefaniak) – Teatr Lubuski/ Zielona Góra 2009, „Allo Allo” (reż. Jan Tomaszewicz, scenografia Ireneusz Domagała, choreografia Tomasz Tworkowski). W 2010 roku wziął udział w projekcie interdyscyplinarnym "Unveil" wraz z artystami z Polski i Norwegii. Reżyserem i pomysłodawcą projektu była Norweżka Ellen Lande.