Benedykt XVI nie żyje."Z bólem zawiadamiamy, że dziś o godzinie 9:34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie zmarł Papież Emeryt Benedykt XVI" - poinformował w sobotę Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.
Benedykt XVI nie żyje. Odszedł najstarszy papież w historii
Nie żyje papież-senior Benedykt XVI. Duchowny odszedł w wieku 95 lat w swojej rezydencji w Ogrodach Watykańskich. W środę, 28 grudnia, papież Franciszek wezwał wiernych do modlitwy o "bardzo chorego emerytowanego papieża Benedykta XVI".

Benedykt XVI był 265. biskupem Rzymu i pierwszym od XV wieku papieżem, który ustąpił z funkcji głowy Kościoła. Duchowny ogłosił tę decyzję 11 lutego 2013 roku. Jak wówczas wyjaśniał - na kierowanie Kościołem nie pozwalał mu już stan zdrowia.

Benedykt XVI - dzieciństwo i młodość
Joseph Aloisius Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 roku w Marktl am Inn - miejscowości znajdującej się w Górnej Bawarii. Rodzina przyszłego papieża była bardzo religijna - jego ojciec w niedzielę uczęszczał na trzy nabożeństwa. Wiarę w Boga Ratzingerowi oraz jego rodzeństwu — siostrze i bratu — przekazywała również matka.

Joseph Ratzinger wstąpił do niższego seminarium w Traunstein w 1939 roku. W trakcie II Wojny Światowej przyszły duchowny opowiadał się przeciwko nazistom - brał jednak udział w obowiązkowym przygotowaniu wojskowym, później wraz z korpusem dołączając do oddziału odpowiedzialnego za ochronę fabryki silników lotniczych BMW w Ludwigsfeld na północ od Monachium. Tuż przed zakończeniem wojny, Ratzinger zdezerterował, powracając do domu. W 1945 roku, po wkroczeniu aliantów do rodzinnej miejscowości, przyszły papież dostał się do obozu jenieckiego, z którego został zwolniony po kilku tygodniach.

Benedykt XVI - droga do papiestwa
Po zakończeniu wojny Joseph wraz z bratem Georgiem (który również był księdzem) wstąpił do katolickiego seminarium duchownego we Freising i na studia w Herzogliches Georgianum na Uniwersytecie w Monachium. W 1951 roku bracia Ratzinger otrzymali święcenia kapłańskie. Dwa lata później przyszły papież obronił stopień doktora, a w 1957 roku - zdobył habilitację. W kolejnym roku został profesorem kolegium we Fryzyndze. Ratzinger przez lata był pomocnikiem biskupa Fryzyngi. Rozwijał również karierę naukową, wykładając m.in. na Westfalskim Uniwersytecie Wilhelma w Münsterze. Duchowny brał także udział w Soborze Watykańskim II, jako doradca teologiczny arcybiskupa Kolonii. Joseph Ratzinger otrzymał nominację biskupią w 1977 roku. 25 marca został ustanowiony przez Pawła VI arcybiskupem Monachium i Fryzyngi. W tym samym roku został kreowany kardynałem.


Pontyfikat Benedykta XVI
Po śmierci Jana Pawła II, Ratzinger był jednym z 2 kardynałów mianowanych przez Pawła VI, biorących udział w konklawe. Łącznie w zebraniu wzięło udział 115 uprawnionych duchownych. W czasie czwartego, odbywającego się 19 kwietnia 2005 roku głosowania, niemiecki kardynał został wybrany na nowego biskupa Rzymu, przyjmując imię Benedykt XVI. Ratzinger był wówczas najstarszym duchownym, który objął urząd papieża od niemal 300 lat.


"Autorytet i idol" - prasa o papieżu
Pontyfikat Benedykta XVI trwał do 2013 roku. W tym czasie papież odbył 24 podróże zagraniczne. Raz przyjechał do Polski - w 2006 roku. Ojciec Święty odwiedził wówczas kilka miast, a także były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Służba Benedykta XVI była skupiona na ekumenizmie i dialogu międzywyznaniowym. W czasie jego pontyfikatu przerwano milczenie na temat pedofilii w Kościele - papież w latach 2011-2012 wymierzył karę suspensy prawie 400 księżom za molestowanie dzieci. Benedykt XVI ogłosił trzy encykliki oraz kilka ważnych dla wspólnoty inicjatyw duszpasterskich. Był także pierwszym papieżem, który uczestniczył w procesie beatyfikacyjnym swojego poprzednika.

Decyzja Benedykta XVI o ustąpieniu z urzędu biskupa Rzymu została ogłoszona przez niego 11 lutego 2013. Jak wówczas zadeklarował, 28 lutego o godzinie 20:00 czasu lokalnego, zakończył swój pontyfikat. Od tego czasu były papież mieszkał w Ogrodach Watykańskich.
Benedykt XVI nie żyje.
Benedykt XVI nie żyje.