ADAM MAKOWICZ – recital czwartek 11 października 2018 godz. 19:00 Podziemie Kamedulskie w Lesie Bielańskim, ul. Dewajtis 3


11 października 2018 godz. 19:00 Podziemie Kamedulskie w Lesie Bielańskim, ul. Dewajtis 3
ADAM MAKOWICZ – recital
Najbliższy Jazz w Podziemiach Kamedulskich to ADAM MAKOWICZ ze swoim recitalem solowym. Niewątpliwa gwiazda polskiego jazzu, wirtuoz fortepianu, wyjątkowa osobowość muzyczna zagra na Bielanach.
11 października 2018 r.
Godz.: 19.00.
Miejsce: Podziemia Kamedulskie,
ul. Dewajtis 3.
WSTĘP WOLNY!
Urodził się w 1940 roku w Czechach, w polskiej rodzinie mieszkającej wówczas na Śląsku Cieszyńskim. W 1946 z rodzicami powrócił do Polski. W Rybniku pierwszych lekcji gry na fortepianie udzielała Adamowi jego matka, również pianistka i śpiewaczka. Potem kształcił się w rybnickiej szkole muzycznej u wybitnego pedagoga, profesora Karola Szafranka. 15-letniego Adama porwał jednak jazz, zwłaszcza w wykonaniu mistrzów fortepianu takich jak Art Tatum czy Erroll Garner. Zafascynowała go do takiego stopnia, że jako nastolatek porzucił szkołę.
Kilka lat później w 1962 roku wraz z trębaczem Tomaszem Stańko założył grupę „Jazz Darings” uważaną za pierwsze europejskie combo jazzowe.
Od połowy lat 1970 Adam coraz częściej grywał koncerty solowe zyskując sławę i uznanie wśród melomanów w Polsce i na świecie.

W 1977 roku z rekomendacji Benny Goodmana i Willisa Conovera legendarny producent John Hammond zaprosił go na 10-tygodniowe tournee w USA. Nagrał tam solową płytę dla CBS Columbia zatytułowaną "Adam". W 1978 roku wyjechał do USA, tym razem na 6-miesięczny kontrakt i od tego czasu Nowy Jork, Manhattan, stał się jego stałym domem. Otworzyły się przed nim legendarne świątynie muzyki - nowojorska Carnegie Hall (po raz pierwszy wystąpił tam w koncercie poświęconym zmarłemu wcześniej Erroll Garnerowi), wystąpił też na słynnym Festiwalu Jazzowym w Newport w Rhode Island.
Występując w USA Adam dzielił scenę z największymi i najwspanialszymi muzykami, między innymi z Benny Goodmanem, Herbie Hancockiem, Earl Hinesem, Freddie Hubbardem, Sarah Vaughan, Teddy Wilsonem, George Shearingiem, Al Fosterem, Jackiem DeJohnette, Charlie Hadenem.
W Polsce ponownie zaczął występować po 1989 roku.
Adam Makowicz - legenda polskiego jazzu, wybitny pianista, mistrz improwizacji
Nagrał kilkadziesiąt płyt i występował w najważniejszych salach koncertowych na świecie współpracując z największymi współczesnymi muzykami. Autor kompozycji na zespoły kameralne, ponad 100 krótkich kompozycji jazzowych, a także muzyki do filmów krótkometrażowych.

Odznaczony wieloma odznaczeniami, m.in. Komandorskim Krzyżem Zasługi, Złotym Krzyżem “Gloria Artis”, za zasługi w propagowaniu polskiej sztuki na świecie. W roku 2008 zaliczono go do grona najbardziej zasłużonych Polaków w historii Stanów Zjednoczonych. W 2012r. Towarzystwo Przyjaciół Śląska przyznało pianiście nagrodę dla osób szczególnie zasłużonych dla Śląska. Jako Honorowy Obywatel Ustronia, poświęca swój coroczny jesienny recital w Ustroniu na cel charytatywny.
W 2011r. została wydana, ciesząca się dużym zainteresowaniem czytelników, książka Marka Strasza „Grać pierwszy fortepian. Rozmowy z Adamem Makowiczem”, w której Adam niezwykle barwnie i szczerze opowiada o swoich trudnych początkach, miłości do jazzu i karierze za Oceanem.
W marcu 2018 roku ukazała się najnowsza płyta Adama Makowicza "Swinging Ivories".
W Podziemiach Kamedulskich usłyszymy zarówno wirtuozowskie interpretacje amerykańskich standardów jazzowych, jak i własne kompozycje artysty.
Koncert organizowany jest przez Dzielnicę Bielany, Podziemia Kamedulskie oraz Agencję Koncertową PianoArt.
Partnerem koncertu jest Veolia Energia Warszawa S.A.

ADAM MAKOWICZ – recital czwartek 11 października 2018 godz. 19:00 Podziemie Kamedulskie w Lesie Bielańskim, ul. Dewajtis 3