16 lutego 2020 „Niedziela z…” Józefem Wilkoniem w TVP Kultura

„Niedziela z…” Józefem Wilkoniem w TVP Kultura

W TVP Kultura 16 lutego o godz. 17:15 gościem „Niedzieli z…” będzie Józef Wilkoń, znany na całym świecie polski ilustrator, malarz, rzeźbiarz i autor scenografii. Artysta w lutym świętuje swoje 90. urodziny.
Programy kulturalne w TVP VOD
Kornel Mundruczó, reżyser spektaklu „Cząstki kobiety” (fot. PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER)
26. Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
Kultura
Józef Wilkoń zilustrował ponad 200 książek w kraju i za granicą oraz sam napisał teksty do kilkunastu z nich. Inspiracją dla jego prac jest przyroda, a przede wszystkim zwierzęta. Jego prace trafiły do zbiorów muzealnych w wielu krajach na całym świecie.

Marta Perchuć-Burzyńska porozmawia z artystą i zaproszonymi przez niego gośćmi: Agnieszką Morawińską – historyczką i krytyczką sztuki, Ewą Błaszczyk – aktorką, piosenkarką, pomysłodawczynią i prezeską Fundacji „Akogo?”, Iwoną Staroszczyk – właścicielką Limited Edition, jednej z pierwszych wirtualnych galerii sztuki w Polsce, ks. Wojciechem Drozdowiczem – proboszczem parafii bł. Edwarda Detkensa, współzałożycielem Fundacji „Akogo?”, Bronisławem Kledzikiem – dyrektorem Wydawnictwa „Media Rodzina” i Arturem Matysem – wydawcą, prezesem Fundacji „Poset”.
fot. TVP/Jan Bogacz
Reżyser i aktorzy o filmie „Zenek”
Kultura
Goście w studiu porozmawiają m.in. o pasjach i inspiracjach, „Don Kichocie” i „Panu Tadeuszu”, o tym, ile artysta zawdzięcza przypadkowi i dlaczego Józef Wilkoń w dzieciństwie bał się wilków.

Po programie TVP Kultura zaprasza na filmy dokumentalne i reportaże Janusza Stannego i Józefa Wilkonia: Spojrzenie na „Pana Tadeusza” (godz. 18:05), „Józef Wilkoń” (godz. 18:40) oraz „Arka Józefa Wilkonia” (godz. 19:05).

12 lutego, w dniu urodzin Józefa Wilkonia, Kultura pokaże premierowy reportaż Małgorzaty Niecieckiej - Mac „Ilustratorzy. Świat niedopowiedziany”, którego jubilat będzie głównym bohaterem (godz. 13:15) oraz filmową opowieść o artyście w reż. Mariusza Malca „Wilkoń 88” (godz. 19.20).

„Niedziela z…” Józefem Wilkoniem 16 lutego o godz. 17:15 w TVP Kultura.

16 lutego 2020 „Niedziela z…” Józefem Wilkoniem w TVP Kultura