16 GRUDNIA 2018 III Niedziela Adwentu

Finta.pl

Finta to największy 
serwis wymiany przedmiotów online.


Lenbo.pl

UWAGA ŚMIECIARKA JEDZIE
- Dziś chodzi głównie o recykling, choć zaczęło się od fascynacji designem - mówi Dominika Szaciłło, założycielka i główna administratorka grupy "Uwaga, śmieciarka jedzie".
„Zlew z kranem i kawałkiem blatu z Ikea do zabrania dziś na Ursynowie, ul. Hawajska”. Zarezerwowany. „Dwie szuflady w bardzo dobrym stanie. Front na wysoki połysk”. Zabrane. „Myjki frotté nieużywane”. „Doniczki ceramiczne na miniroślinki”. Wciąż czekają. Takich ogłoszeń w grupie na Facebooku „Uwaga, śmieciarka jedzie” są tysiące. Średnio 5 tys. postów na miesiąc. Tworzy je i czyta ponad 41 tys. osób, które zapisały się do grupy. Stare przedmioty, zamiast wyrzucać do śmieci, wolą oddać innym.
– Dziś chodzi głównie o recykling, choć zaczęło się od fascynacji designem – mówi Dominika Szaciłło, założycielka i główna administratorka grupy. Wspomina 2013 r. Z okien mieszkania miała widok na śmietnik, więc wiedziała, co na nim ląduje. Chociażby meble z lat 50. i 60., dobre polskie projekty. Dominika zawodowo zajmuje się wzornictwem przemysłowym, wiedziała, że te stojące przy śmietniku stare fotele często są lepszej jakości niż dzisiejsze. Wymagają tylko odnowienia. Mieszkanie miała nieduże, więc informacje o gabarytach, które za chwilę zgarnie śmieciarka, zaczęła zamieszczać na Facebooku. Znajomi puszczali to dalej, reagowali znajomi znajomych. I tak zawiązała się grupa wymiany starych rzeczy.
W planach jest stowarzyszenie
Dziś społeczność jest tak duża, że grupą administruje kilka osób. Odpowiadanie na skargi to niemal praca na etat. – To naturalne, że pojawiają się problemy. Największy jest z handlarzami, którzy działają po cichu. Zabierają rzecz z ogłoszenia, a potem ją sprzedają. Stworzyliśmy regulamin. Weryfikujemy też profile użytkowników. Chodzi o to, by ktoś wyrzucony z grupy nie wracał pod innym kontem. Tak się zdarza z tymi nastawionymi na zarobek – mówi Szaciłło.
Ostatnio członkowie grupy wszczęli alarm, że pewien pan uwodzi panie i trzeba ostrzec innych. Inny, którego jedyną aktywnością było komentowanie, że inni członkowie grupy to hieny, został usunięty. Domagał się później powrotu, powołując się na wolność słowa zapisaną w konstytucji.
Czego nie można wrzucać na grupę? Lekarstw, zwierząt i przedmiotów niedozwolonych polskim prawem. – Ostatnio do regulaminu dodaliśmy punkt, że nie można oddawać rzeczy, które propagują nienawiść czy agitują politycznie. Wyobraźnia ludzka nie zna granic. Jedna pani wystawiła ulotki „Stop islamizacji kraju” jako do oddania, bo nie chce wyrzucić. Społeczność 40 tys. osób to już niezła tuba medialna – ocenia Szaciłło.
Grupę prowadzi po pracy. Wolontariuszami są też pozostali administratorzy. W planach mają założenie stowarzyszenia. Szaciłło: – To działa trochę jak grupa sąsiadów na osiedlu. Tylko zasięg jest inny. Dawniej wystawiało się rzeczy przed dom, a teraz wrzuca się post na Facebooka.

...........................................
16 GRUDNIA 2018

Niedziela
III Niedziela Adwentu

Czytania: (So 3,14–18a); (Iz 12,2–3,4bcd,5–6); (Flp 4,4–7); ; (Łk 3,10–18);

Rozważania: Ewangeliarz OP , Oremus , O. Gabriel od św. Marii Magdaleny, karmelita bosy

Książka na dziś: Biblia dla mężczyzn na każdy dzień roku

CZYTANIA

(So 3,14–18a)
Wyśpiewuj, Córo Syjońska, podnieś radosny okrzyk, Izraelu! Ciesz się i wesel z całego serca, Córo Jeruzalem! Pan oddalił wyroki na ciebie, usunął twego nieprzyjaciela; Król Izraela, Pan, jest pośród ciebie, już nie będziesz bała się złego. Owego dnia powiedzą Jerozolimie: „Nie bój się, Syjonie! Niech nie słabną twe ręce!”. Pan, twój Bóg jest pośród ciebie, Mocarz, który daje zbawienie. On uniesie się weselem nad tobą, odnowi swą miłość, wzniesie okrzyk radości, jak w dniu uroczystego święta.


(Iz 12,2–3,4bcd,5–6)
REFREN: Głośmy z weselem, Bóg jest między nami

Oto Bóg jest moim zbawieniem,
będę miał ufność i bać się nie będę.
Bo Pan jest moją mocą i pieśnią,
On stał się dla mnie zbawieniem.

Wy zaś z weselem czerpać będziecie wodę
ze zdrojów zbawienia.
Chwalcie Pana, wzywajcie Jego imienia,
dajcie poznać Jego dzieła między narodami,
przypominajcie, że wspaniałe jest imię Jego.

Śpiewajcie Panu, bo uczynił wzniosłe rzeczy,
niech to będzie wiadome po całej ziemi.
Wznoś okrzyki i wołaj z radości, mieszkanko Syjonu
bo wielki jest pośród ciebie, Święty Izraela.


(Flp 4,4–7)
Bracia: Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się! Niech wasza łagodność będzie znana wszystkim ludziom: Pan jest blisko! O nic się już zbytnio nie troskajcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu z dziękczynieniem. A pokój Boży, który przewyższa wszelki umysł, będzie strzegł waszych serc i myśli w Chrystusie Jezusie.


Duch Pański nade mną, posłał mnie głosić dobrą nowinę ubogim.


(Łk 3,10–18)
Gdy Jan nauczał nad Jordanem, pytały go tłumy: „Cóż mamy czynić?”. On im odpowiadał: „Kto ma dwie suknie, niech jedną da temu, który nie ma; a kto ma żywność, niech tak samo czyni”. Przychodzili także celnicy, żeby przyjąć chrzest, i pytali Go: „Nauczycielu, co mamy czynić?”. On im odpowiadał: „Nie pobierajcie nic więcej ponad to, ile wam wyznaczono”. Pytali go też i żołnierze: „A my, co mamy czynić?”. On im odpowiadał: „Nad nikim się nie znęcajcie i nikogo nie uciskajcie, lecz poprzestawajcie na swoim żołdzie”. Gdy więc lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w sercach co do Jana, czy nie jest on Mesjaszem, on tak przemówił do wszystkich: „Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On chrzcić was będzie Duchem Świętym i ogniem. Ma On wiejadło w ręku dla oczyszczenia swego omłotu: pszenicę zbierze do spichrza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym”. Wiele też innych napomnień dawał ludowi i głosił dobrą nowinę.

16 GRUDNIA 2018   III Niedziela Adwentu